Cornell Dubilier Electronics CGS772T200X5L
CGS772T200X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS772T200X5L
Brief Description
CAP ALUM 7700UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS772T200X5L.pdf
Availability of CGS772T200X5L
QUANTITY
CGS772T200X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS772T200X5L
Internal Part NumberEIS-CGS772T200X5L
PackagingBulk
Capacitance7700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS772T200X5L
Related LinksCGS772, CGS772T200X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS772T200X5L Details Description
Related parts for CGS772T200X5L
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
TIP SHARP STAIN-STEEL .04" DMM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 50W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 4POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
CB 65C 15#16 50#20 PIN PLUG datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf