Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG16SN
D38999/26KG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KG16SN.pdf
Availability of D38999/26KG16SN
QUANTITY
D38999/26KG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG16SN
Related LinksD38999/, D38999/26KG16SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG16SN Details Description
Related parts for D38999/26KG16SN
WIRE TIE 8" 50LBS YEL datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.4A/9.7A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
POWER EDGE ASSY SIGNAL 2 SEG CPI datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC RXRX 1MB 2.4GHZ SHOCK 24QFN datasheet.pdf
CONNECTOR PIN STR SOLDER FLATPAQ datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf