Bourns Inc. CHF190104CBF500L
CHF190104CBF500L picture photo
Mfg. Part Number
CHF190104CBF500L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 800W
Datasheet Download
CHF190104CBF500L.pdf
Availability of CHF190104CBF500L
QUANTITY
CHF190104CBF500L Order Process
Ship out your order
Specifications of CHF190104CBF500L
Internal Part NumberEIS-CHF190104CBF500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Standard Package20
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCHF - RF Power
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)800W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Frequency
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.898" L x 1.039" W (48.20mm x 26.40mm)
Height0.346" (8.80mm)
Lead StyleTab
Package / CaseFlat Box, Terminator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHF190104CBF500L
Related LinksCHF19010, CHF190104CBF500L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHF190104CBF500L Details Description
Related parts for CHF190104CBF500L
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 20POS 24-22 AWG datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
LIGHT GUIDE FIBER UNIT 5MM datasheet.pdf