Bourns Inc. CHF190104EBF500L
CHF190104EBF500L picture photo
Mfg. Part Number
CHF190104EBF500L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 800W
Datasheet Download
CHF190104EBF500L.pdf
Availability of CHF190104EBF500L
QUANTITY
CHF190104EBF500L Order Process
Ship out your order
Specifications of CHF190104EBF500L
Internal Part NumberEIS-CHF190104EBF500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCHF - RF Power
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)800W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Frequency
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.898" L x 1.039" W (48.20mm x 26.40mm)
Height0.346" (8.80mm)
Lead StyleTab
Package / CaseFlat Box, Terminator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHF190104EBF500L
Related LinksCHF19010, CHF190104EBF500L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHF190104EBF500L Details Description
Related parts for CHF190104EBF500L
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
IC DUAL 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE FOR MC MODULE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-100MM M8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 162 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf