Bourns Inc. CHF3737CNP500LX
CHF3737CNP500LX picture photo
Mfg. Part Number
CHF3737CNP500LX
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 40W
Datasheet Download
CHF3737CNP500LX.pdf
Availability of CHF3737CNP500LX
QUANTITY
CHF3737CNP500LX Order Process
Ship out your order
Specifications of CHF3737CNP500LX
Internal Part NumberEIS-CHF3737CNP500LX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCHF - RF Power
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Frequency
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting Feature-
Size / Dimension-
Height-
Lead Style-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHF3737CNP500LX
Related LinksCHF3737, CHF3737CNP500LX Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHF3737CNP500LX Details Description
Related parts for CHF3737CNP500LX
MOSFET N-CH 30V 14A DIRECTFET datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 5.1K OHM 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf