3M CHG-1003-001010-KCP
CHG-1003-001010-KCP picture photo
Mfg. Part Number
CHG-1003-001010-KCP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT IDC 3POS 28-26 AWG
Datasheet Download
CHG-1003-001010-KCP.pdf
Availability of CHG-1003-001010-KCP
QUANTITY
CHG-1003-001010-KCP Order Process
Ship out your order
Specifications of CHG-1003-001010-KCP
Internal Part NumberEIS-CHG-1003-001010-KCP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCHG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge26-28 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHG-1003-001010-KCP
Related LinksCHG-1003-, CHG-1003-001010-KCP Datasheet, 3M Distributor
CHG-1003-001010-KCP Details Description
Related parts for CHG-1003-001010-KCP
FUSE RESET PTC 25V 3.0 OHM 110C datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
IC VOLT REG 1-3PHASES 32QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf