Vishay Sfernice CHPHT0603K1001FGT
CHPHT0603K1001FGT picture photo
Mfg. Part Number
CHPHT0603K1001FGT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 0.0125W 0603
Datasheet Download
CHPHT0603K1001FGT.pdf
Availability of CHPHT0603K1001FGT
QUANTITY
CHPHT0603K1001FGT Order Process
Ship out your order
Specifications of CHPHT0603K1001FGT
Internal Part NumberEIS-CHPHT0603K1001FGT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCHPHT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.0125W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 230°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHPHT0603K1001FGT
Related LinksCHPHT060, CHPHT0603K1001FGT Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
CHPHT0603K1001FGT Details Description
Related parts for CHPHT0603K1001FGT
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC BLUECORE4 EXT 96-TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SHEET FOAM 304.8X304.8MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf