Stackpole Electronics Inc. RPC0603JT1K50
RPC0603JT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0603JT1K50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RPC0603JT1K50.pdf
Availability of RPC0603JT1K50
QUANTITY
RPC0603JT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0603JT1K50
Internal Part NumberEIS-RPC0603JT1K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0603JT1K50
Related LinksRPC060, RPC0603JT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0603JT1K50 Details Description
Related parts for RPC0603JT1K50
IC INVERTER SGL W/BUFFER 5TSSOP datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTRLR 24QSOP datasheet.pdf
IC CLK GEN 5LVDS 32-LQFP datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 3FT CABLE datasheet.pdf