Bourns Inc. CI100505-2N2D
CI100505-2N2D picture photo
Mfg. Part Number
CI100505-2N2D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 300MA 130 MOHM
Datasheet Download
CI100505-2N2D.pdf
Availability of CI100505-2N2D
QUANTITY
CI100505-2N2D Order Process
Ship out your order
Specifications of CI100505-2N2D
Internal Part NumberEIS-CI100505-2N2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCI100505 Series Material Declaration
PCN PackagingCI100505 Series Marking 26/Jun/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCI100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CI100505-2N2D
Related LinksCI1005, CI100505-2N2D Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CI100505-2N2D Details Description
Related parts for CI100505-2N2D
TRIAC INT TRIGGER 400V 15A TO220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
UMY5-4266 SAFETY MAT datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
5000V ADV INSULATION RES TESTER datasheet.pdf
SMA JK TO JK .085CFORM datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf