Bourns Inc. CI201210-22NJ
CI201210-22NJ picture photo
Mfg. Part Number
CI201210-22NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
CI201210-22NJ.pdf
Availability of CI201210-22NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CI201210-22NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CI201210-22NJ
Internal Part NumberEIS-CI201210-22NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCI201210 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCI201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance22nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)