Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG10F2R2MNC
CIG10F2R2MNC picture photo
Mfg. Part Number
CIG10F2R2MNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 450 MOHM
Datasheet Download
CIG10F2R2MNC.pdf
Availability of CIG10F2R2MNC
QUANTITY
CIG10F2R2MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG10F2R2MNC
Internal Part NumberEIS-CIG10F2R2MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG10F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG10F2R2MNC
Related LinksCIG10F, CIG10F2R2MNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG10F2R2MNC Details Description
Related parts for CIG10F2R2MNC
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 21POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IO NICU CF KC V0 datasheet.pdf
A22TK-2LR-11-01 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf