Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG21F1R5MNC
CIG21F1R5MNC picture photo
Mfg. Part Number
CIG21F1R5MNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 250 MOHM
Datasheet Download
CIG21F1R5MNC.pdf
Availability of CIG21F1R5MNC
QUANTITY
CIG21F1R5MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG21F1R5MNC
Internal Part NumberEIS-CIG21F1R5MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG21F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG21F1R5MNC
Related LinksCIG21F, CIG21F1R5MNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG21F1R5MNC Details Description
Related parts for CIG21F1R5MNC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH SOIC-28 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.35A 6SON datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
8322-1 TERMINATOR BASE & TRACK datasheet.pdf
RES 505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf