Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG22H1R2MNE
CIG22H1R2MNE picture photo
Mfg. Part Number
CIG22H1R2MNE
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.5A 94 MOHM SMD
Datasheet Download
CIG22H1R2MNE.pdf
Availability of CIG22H1R2MNE
QUANTITY
CIG22H1R2MNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG22H1R2MNE
Internal Part NumberEIS-CIG22H1R2MNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG22H
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)94 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG22H1R2MNE
Related LinksCIG22H, CIG22H1R2MNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG22H1R2MNE Details Description
Related parts for CIG22H1R2MNE
RES SMD 348K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL BICOLOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
UM45-FLK20/161M/PLC(NOTRAY) datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 425MA 550 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf