Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH05T1N2SNC
CIH05T1N2SNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH05T1N2SNC
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 300MA 120 MOHM
Datasheet Download
CIH05T1N2SNC.pdf
Availability of CIH05T1N2SNC
QUANTITY
CIH05T1N2SNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH05T1N2SNC
Internal Part NumberEIS-CIH05T1N2SNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH05T
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH05T1N2SNC
Related LinksCIH05T, CIH05T1N2SNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH05T1N2SNC Details Description
Related parts for CIH05T1N2SNC
FLOATSWITCH VERT .6A NO/NC POLY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256CABGA datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 2K-CH ENH 256PBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf