Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH10T4N7SNC
CIH10T4N7SNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH10T4N7SNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 800MA 160 MOHM
Datasheet Download
CIH10T4N7SNC.pdf
Availability of CIH10T4N7SNC
QUANTITY
CIH10T4N7SNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH10T4N7SNC
Internal Part NumberEIS-CIH10T4N7SNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH10T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH10T4N7SNC
Related LinksCIH10T, CIH10T4N7SNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH10T4N7SNC Details Description
Related parts for CIH10T4N7SNC
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 BLACK datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf