Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIM10U102NC
CIM10U102NC picture photo
Mfg. Part Number
CIM10U102NC
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 1000 OHM 400MA 0603
Datasheet Download
CIM10U102NC.pdf
Availability of CIM10U102NC
QUANTITY
CIM10U102NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIM10U102NC
Internal Part NumberEIS-CIM10U102NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Beads
Featured ProductCIB and CIM Series Chip Beads
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesCIM10
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency1 kOhm @ 100MHz
Current Rating400mA
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIM10U102NC
Related LinksCIM10, CIM10U102NC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIM10U102NC Details Description
Related parts for CIM10U102NC
TRANSISTOR NPN 2GHZ SOT-363 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 61MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf