SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CINT1175A1206K01
CINT1175A1206K01 picture photo
Mfg. Part Number
CINT1175A1206K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
CINT1175A1206K01.pdf
Availability of CINT1175A1206K01
QUANTITY
CINT1175A1206K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CINT1175A1206K01
Internal Part NumberEIS-CINT1175A1206K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Supply Solutions
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCINT1175
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)120W (175W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W (175W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CINT1175A1206K01
CINT1175A1206K01 Details Description
Related parts for CINT1175A1206K01
TXRX ESD RS-485/422 LP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4.25A 70.6 MOHM datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
HOUSING CAP 4POS WHITE 94V-0 datasheet.pdf
CONN 1.27MM PITCH HIDENSITY datasheet.pdf