SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CINT1200A1575K01
CINT1200A1575K01 picture photo
Mfg. Part Number
CINT1200A1575K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 180W
Datasheet Download
CINT1200A1575K01.pdf
Availability of CINT1200A1575K01
QUANTITY
CINT1200A1575K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CINT1200A1575K01
Internal Part NumberEIS-CINT1200A1575K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Supply Solutions
CINT1200 AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCINT1200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)180W (200W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max180W (200W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CINT1200A1575K01
CINT1200A1575K01 Details Description
Related parts for CINT1200A1575K01
DIP CABLE - CDP14G/AE14M/X datasheet.pdf
IGBT 600V 45A 167W TO263AB datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 64K 32LQFP datasheet.pdf
IC TRANS 3.3V ETHERNET 64-LQFP datasheet.pdf
TAPE AND REEL DIPSWITCH datasheet.pdf
CAP TACTILE 1/4 RING BLACK datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER CT 28POS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050" datasheet.pdf