ITT Cannon, LLC CIR00G-16-11S-F80
CIR00G-16-11S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00G-16-11S-F80
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR00G-16-11S-F80.pdf
Availability of CIR00G-16-11S-F80
QUANTITY
CIR00G-16-11S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00G-16-11S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR00G-16-11S-F80
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00G-16-11S-F80
Related LinksCIR00G-1, CIR00G-16-11S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00G-16-11S-F80 Details Description
Related parts for CIR00G-16-11S-F80
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 8 PORTS RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf