ITT Cannon, LLC CIR00RV-40A-35P-F80
CIR00RV-40A-35P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00RV-40A-35P-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR00RV-40A-35P-F80.pdf
Availability of CIR00RV-40A-35P-F80
QUANTITY
CIR00RV-40A-35P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00RV-40A-35P-F80
Internal Part NumberEIS-CIR00RV-40A-35P-F80
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert40-A35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00RV-40A-35P-F80
Related LinksCIR00RV-4, CIR00RV-40A-35P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00RV-40A-35P-F80 Details Description
Related parts for CIR00RV-40A-35P-F80
CONN RCPT 44POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 63 datasheet.pdf
RES 256 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 18A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 34 CONTAC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 169 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf