ITT Cannon, LLC CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
CIR020R-14S-2S-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-14S-2S-F80-T12-20.pdf
Availability of CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
QUANTITY
CIR020R-14S-2S-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
Related LinksCIR020R-14S-, CIR020R-14S-2S-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-14S-2S-F80-T12-20 Details Description
Related parts for CIR020R-14S-2S-F80-T12-20
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DICHTUNG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf