ITT Cannon, LLC CIR020R-16A-10P-F80-T12
CIR020R-16A-10P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-16A-10P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-16A-10P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-16A-10P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-16A-10P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-16A-10P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-16A-10P-F80-T12
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-16A-10P-F80-T12
Related LinksCIR020R-16A, CIR020R-16A-10P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-16A-10P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-16A-10P-F80-T12
BOX LENS INFRA-RED M-4 SERIES datasheet.pdf
DAUGHTERCARD VV6501 STV0674/676 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .235" DIA IMM RES datasheet.pdf
AAA COMMON POS/NEG CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf