ITT Cannon, LLC CIR020R-18-1P-F80-T12
CIR020R-18-1P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-18-1P-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-18-1P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-18-1P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-18-1P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-18-1P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-18-1P-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-18-1P-F80-T12
Related LinksCIR020R-18, CIR020R-18-1P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-18-1P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-18-1P-F80-T12
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CABLE GRIP BLACK 17-25MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
BC6-HEADSET datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 54W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf