Vishay/Dale RWR74S2R70FRB12
RWR74S2R70FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R70FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R70FRB12.pdf
Availability of RWR74S2R70FRB12
QUANTITY
RWR74S2R70FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R70FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R70FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R70FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R70FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R70FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S2R70FRB12
SW ROTARY SHORTING 5DECK KNURLED datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 35POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DISCONNECT AND KNIFE DISCONNECT datasheet.pdf
FPA/C DI 1.5M 1746-IB16/IV16 datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 360MW TO-18 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
19000UF 60V 51X105 85C ST datasheet.pdf