ITT Cannon, LLC CIR020R-20-27P-F80-T12-13
CIR020R-20-27P-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-20-27P-F80-T12-13
Brief Description
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-20-27P-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR020R-20-27P-F80-T12-13
QUANTITY
CIR020R-20-27P-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-20-27P-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR020R-20-27P-F80-T12-13
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-20-27P-F80-T12-13
Related LinksCIR020R-20-2, CIR020R-20-27P-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-20-27P-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR020R-20-27P-F80-T12-13
DIP CABLE - HDM16H/AE16M/HDM16H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 20V 100MA TO-92 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 9.7A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 47POS datasheet.pdf