ITT Cannon, LLC CIR020R-20-29S-F80-T12-13
CIR020R-20-29S-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-20-29S-F80-T12-13
Brief Description
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-20-29S-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR020R-20-29S-F80-T12-13
QUANTITY
CIR020R-20-29S-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-20-29S-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR020R-20-29S-F80-T12-13
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-20-29S-F80-T12-13
Related LinksCIR020R-20-2, CIR020R-20-29S-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-20-29S-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR020R-20-29S-F80-T12-13
SW SIM ROLLER SPDT 5A .187" 125V datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W datasheet.pdf