ITT Cannon, LLC CIR020R-24A-28S-F80-T12
CIR020R-24A-28S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24A-28S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR020R-24A-28S-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-24A-28S-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-24A-28S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24A-28S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24A-28S-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C