ITT Cannon, LLC CIR020R-28-12PW-F80
CIR020R-28-12PW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-28-12PW-F80
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-28-12PW-F80.pdf
Availability of CIR020R-28-12PW-F80
QUANTITY
CIR020R-28-12PW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-28-12PW-F80
Internal Part NumberEIS-CIR020R-28-12PW-F80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-28-12PW-F80
Related LinksCIR020R-2, CIR020R-28-12PW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-28-12PW-F80 Details Description
Related parts for CIR020R-28-12PW-F80
CONN HEADER 80POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER POWER LINE DC 10A WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
MAGAZINE THERMOMARK CARD PRINTER datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
ST 2 5-TWIN-DIO/R-L RD datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf