Rohm Semiconductor MCR18ERTF12R1
MCR18ERTF12R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF12R1
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF12R1.pdf
Availability of MCR18ERTF12R1
QUANTITY
MCR18ERTF12R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF12R1
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF12R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF12R1
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF12R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF12R1 Details Description
Related parts for MCR18ERTF12R1
CONN HEADER VERT 16POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 25POS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER DPST 10A SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 1.2KVDC QC TERM datasheet.pdf
H48-2 SHEET 150X150X1MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO F PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf