ITT Cannon, LLC CIR020R-28-15S-F80-T12
CIR020R-28-15S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-28-15S-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-28-15S-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-28-15S-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-28-15S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-28-15S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-28-15S-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-28-15S-F80-T12
Related LinksCIR020R-28-, CIR020R-28-15S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-28-15S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-28-15S-F80-T12
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC AMPLIFIER POWER SOT-115J datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT89 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
635 TB RIS CLA 2-ROWS datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
15POS M SC 370PF datasheet.pdf