ITT Cannon, LLC CIR030-22-14P-F80
CIR030-22-14P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-22-14P-F80
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-22-14P-F80.pdf
Availability of CIR030-22-14P-F80
QUANTITY
CIR030-22-14P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-22-14P-F80
Internal Part NumberEIS-CIR030-22-14P-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-22-14P-F80
Related LinksCIR030-2, CIR030-22-14P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-22-14P-F80 Details Description
Related parts for CIR030-22-14P-F80
CAP TACTILE SQUARE ORANGE datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND YELLOW 5FT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 20NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 16POS .100 datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf