ITT Cannon, LLC CIR030-32A-55P-F80-T12-15
CIR030-32A-55P-F80-T12-15 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-32A-55P-F80-T12-15
Brief Description
CONN RCPT 55POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-32A-55P-F80-T12-15.pdf
Availability of CIR030-32A-55P-F80-T12-15
QUANTITY
CIR030-32A-55P-F80-T12-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-32A-55P-F80-T12-15
Internal Part NumberEIS-CIR030-32A-55P-F80-T12-15
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-32A-55P-F80-T12-15
Related LinksCIR030-32A-5, CIR030-32A-55P-F80-T12-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-32A-55P-F80-T12-15 Details Description
Related parts for CIR030-32A-55P-F80-T12-15
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf