ITT Cannon, LLC CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
QUANTITY
CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert14S-A7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
Related LinksCIR030AFP-14SA, CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR030AFP-14SA-7P-F80-T12-13
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 8POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
COPPER LUG GRD 2HOLE 1/4" #2AWG datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 9.2A 8SO datasheet.pdf
RJ FIELD HEX NUT RECEPT CORDSET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf