ITT Cannon, LLC CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
CIR030FP-14SA-7P-F80-T112 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-14SA-7P-F80-T112.pdf
Availability of CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
QUANTITY
CIR030FP-14SA-7P-F80-T112 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert14S-A7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
Related LinksCIR030FP-14S, CIR030FP-14SA-7P-F80-T112 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-14SA-7P-F80-T112 Details Description
Related parts for CIR030FP-14SA-7P-F80-T112
RECTIFIER BRIDGE 25A 400V GBPC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS61015 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
RJI KAB 1XIP20 GEW90 22/710 0 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 5SIP datasheet.pdf