Amphenol Aerospace Operations MS27656T25B24S
MS27656T25B24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25B24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T25B24S.pdf
Availability of MS27656T25B24S
QUANTITY
MS27656T25B24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25B24S
Internal Part NumberEIS-MS27656T25B24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25B24S
Related LinksMS27656, MS27656T25B24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25B24S Details Description
Related parts for MS27656T25B24S
RES 1.1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 10MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10-MSOP datasheet.pdf
CIRC CONN 6POS FEMALE 20' CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
N PANEL RECEPT datasheet.pdf
FINISHED LINK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
390UF 250V 22X40MM 85C 5000H datasheet.pdf