Vicor Corporation VE-J50-CY-F4
VE-J50-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J50-CY-F4.pdf
Availability of VE-J50-CY-F4
QUANTITY
VE-J50-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-J50-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-CY-F4
Related LinksVE-J50, VE-J50-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-J50-CY-F4
IC DUAL INVERTER GATE SC-70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf