Vishay/Dale RN60C6340FB14
RN60C6340FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6340FB14
Brief Description
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6340FB14.pdf
Availability of RN60C6340FB14
QUANTITY
RN60C6340FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6340FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6340FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6340FB14
Related LinksRN60C6, RN60C6340FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6340FB14 Details Description
Related parts for RN60C6340FB14
MOSFET N-CH 20V 3.4A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 28PLCC datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf