Vishay/Dale RLR20C3600GPRE6
RLR20C3600GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3600GPRE6
Brief Description
RES 360 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3600GPRE6.pdf
Availability of RLR20C3600GPRE6
QUANTITY
RLR20C3600GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3600GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3600GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3600GPRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3600GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3600GPRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3600GPRE6
FIXED IND 10UH 1.2A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC FLUORESCENT LAMP DRIVR 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
MCU 32BIT 2048KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.3W DO41 datasheet.pdf