ITT Cannon, LLC CIR030FP-28-3P-F80-T12
CIR030FP-28-3P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-28-3P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-28-3P-F80-T12.pdf
Availability of CIR030FP-28-3P-F80-T12
QUANTITY
CIR030FP-28-3P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-28-3P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-28-3P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert28-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-28-3P-F80-T12
Related LinksCIR030FP-28, CIR030FP-28-3P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-28-3P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR030FP-28-3P-F80-T12
CASE BATTERY 2CELL AA BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf