ITT Cannon, LLC CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20.pdf
Availability of CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
QUANTITY
CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert32-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
Related LinksCIR030FP-32-8, CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20 Details Description
Related parts for CIR030FP-32-8PW-F80-2415-20
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 105POS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
RES SMD 348OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 8X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
10000UF 40V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf