Ohmite D50K250E
D50K250E picture photo
Mfg. Part Number
D50K250E
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 250 OHM 50W
Datasheet Download
D50K250E.pdf
Availability of D50K250E
QUANTITY
D50K250E Order Process
Ship out your order
Specifications of D50K250E
Internal Part NumberEIS-D50K250E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)50W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length4.000" (101.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50K250E
Related LinksD50K, D50K250E Datasheet, Ohmite Distributor
D50K250E Details Description
Related parts for D50K250E
IC REG LDO 5V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .200" R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A datasheet.pdf