ITT Cannon, LLC CIR030FP-32A-8SW
CIR030FP-32A-8SW picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-32A-8SW
Brief Description
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030FP-32A-8SW.pdf
Availability of CIR030FP-32A-8SW
QUANTITY
CIR030FP-32A-8SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-32A-8SW
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-32A-8SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-A8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-32A-8SW
Related LinksCIR030FP, CIR030FP-32A-8SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-32A-8SW Details Description
Related parts for CIR030FP-32A-8SW
IC OPAMP GP 14MHZ 8DMP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 50W datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 20MA SYNC 12DFN datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 600A 300VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
PROTECT PLUG PT W/PROTECT CIR datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf