ITT Cannon, LLC CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT SCKT
Datasheet Download
CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO.pdf
Availability of CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
QUANTITY
CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
Related LinksCIR030FP-40A, CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO Details Description
Related parts for CIR030FP-40A-38SZ-F80-VO
IC DAC 10BIT DUAL 40MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 200MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB PMT BK datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf