ITT Cannon, LLC CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
CIR030RFP-14S-6S-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030RFP-14S-6S-F80-T89.pdf
Availability of CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
QUANTITY
CIR030RFP-14S-6S-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
Related LinksCIR030RFP-14, CIR030RFP-14S-6S-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030RFP-14S-6S-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR030RFP-14S-6S-F80-T89
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LPP 5.00/90/18 BK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf