ITT Cannon, LLC CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
CIR030RV-28-15P-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
Brief Description
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030RV-28-15P-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
QUANTITY
CIR030RV-28-15P-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
Related LinksCIR030RV-28-1, CIR030RV-28-15P-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030RV-28-15P-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR030RV-28-15P-F80-T12-13
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.8KV 600A B8 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf