ITT Cannon, LLC CIR06-28-11S-F80
CIR06-28-11S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06-28-11S-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06-28-11S-F80.pdf
Availability of CIR06-28-11S-F80
QUANTITY
CIR06-28-11S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06-28-11S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR06-28-11S-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06-28-11S-F80
Related LinksCIR06-28, CIR06-28-11S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06-28-11S-F80 Details Description
Related parts for CIR06-28-11S-F80
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 datasheet.pdf
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf