Omron Automation & Safety G7J-4A-T-W1 AC100/120
G7J-4A-T-W1 AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-4A-T-W1 AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Datasheet Download
G7J-4A-T-W1 AC100/120.pdf
Availability of G7J-4A-T-W1 AC100/120
QUANTITY
G7J-4A-T-W1 AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-4A-T-W1 AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7J-4A-T-W1 AC100/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.6mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PST (4 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-4A-T-W1 AC100/120
Related LinksG7J-4A-T-W, G7J-4A-T-W1 AC100/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-4A-T-W1 AC100/120 Details Description
Related parts for G7J-4A-T-W1 AC100/120
CONN RCPT .100" 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 37MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1310-30 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 4POS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TIP INSULATOR GREY 5MM datasheet.pdf