CTS Electronic Components MXO45HST-3C-2M4576
MXO45HST-3C-2M4576 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-3C-2M4576
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HST-3C-2M4576.pdf
Availability of MXO45HST-3C-2M4576
QUANTITY
MXO45HST-3C-2M4576 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-3C-2M4576
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-3C-2M4576
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency2.4576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-3C-2M4576
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-3C-2M4576 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-3C-2M4576 Details Description
Related parts for MXO45HST-3C-2M4576
IC OFFLINE SWIT PWM UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS MINI-MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf