ITT Cannon, LLC CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
CIR06BRT-36-10SW-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06BRT-36-10SW-F80-VO.pdf
Availability of CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
QUANTITY
CIR06BRT-36-10SW-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
Related LinksCIR06BRT-36, CIR06BRT-36-10SW-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06BRT-36-10SW-F80-VO Details Description
Related parts for CIR06BRT-36-10SW-F80-VO
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAV WHIP RPSMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf