Vishay/Dale RWR81S2R70BPRSL
RWR81S2R70BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R70BPRSL
Brief Description
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R70BPRSL.pdf
Availability of RWR81S2R70BPRSL
QUANTITY
RWR81S2R70BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R70BPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R70BPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R70BPRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R70BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R70BPRSL Details Description
Related parts for RWR81S2R70BPRSL
IC REG LDO 2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
TOOL PUNCH W/LITE ATTACH PPT/IDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.7A TO-220FP datasheet.pdf
TFLEX 760,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf